2014
projekt indywidualny
Projektowany obiekt będzie czwartym budynkiem Muzeum Sztuki w Łodzi.

W założeniu urbanistycznym ma on stanowić niezależny element w stosunku do zwartej grupy budynków wysokich i średnio-wysokich zabytkowego zespołu Manufaktury,
połączony za pomocą kładek z obecnie istniejącym Muzeum ms2.

Główna bryła muzeum sięga trzech kondygnacji i wysokości 14 m, nawiązuje do wysokosci zabudowy naprzeciwległej. Położona na czwartej kondygnacji restauracja sięga do 18 m

tworząc z zachodnią elewacją hotelu Andels charakterystyczny układ przestrzenny tzw. „bramę wejściową” na teren rynku Manufaktury.

Zlokalizowany na dziedzińcu budynek audytorium zamknie oś ulicy Gdańskiej.

Obiekt ms3 w planowanej lokalizacji, stanie się przedłużeniem pierzeji wyjątkowych pod względem architektonicznym obiektów Pałacu Poznańskiego oraz hotelu Andel's.

Dostęp do części usługowej na parterze zakłada się ze stron: południowej, wschodniej i zachodniej,natomiast główne wejście do części lobby muzeum zlokalizowane zostało od strony południowej.

Od strony północnej zostanie zrealizowany główny dojazd oraz miejsca parkingowe dla gości.

Układ kompozycyjny projektowanego obiektu zakłada zabudowę w kształci litery L - równoległą do ul. Ogrodowej i domykającą od strony zachodniej dziedziniec wejściowy.

Od strony zachodniej dziedziniec domknięty jest bryłą sali konferencyjnej, w podziemiu połączonej z lobby wejściowym muzeum.

Parter budynku został zaprojektowany jako całkowicie transparentny, umożliwiający przechodniom i gościom oglądanie elewacji za nim zlokalizowanego budynku ms2.

Budynek składa się z sześciu głównych stref funkcjonalnych: strefy parkingu podziemnego mogącego pomieścić do 61 samochodów osobowych (w tym poziomie znajdują się pom. techniczne oraz stanowisko zaopatrzenia), strefy lobby wejściowego w parterze, strefy wystawienniczo-magazynowej zlokalizowanych w kondygnacjach: -1, 1, 2, strefy dziedzińca, strefy sali konferencyjnej oraz strefy restauracji i tarasu widokowego na najwyższej kondygnacji budynku. Komunikacja pionowa powiązana jest z trzema rdzeniami konstrukcyjnych wykonanymi w technologii kratownic przestrzennych, łączących 2 kondygnacje podziemne oraz 4 kondygnacje nadziemne.

Obiekt dostępny będzie poprzez centralnie usytuowany reprezentacyjny, dziedziniec wejściowy na parterze.
Na poziomie 0 przewiduje się możliwość lokalizacji innych usług, jak: mała gastronomia (kawiarnie, bistro), księgarnia, sklep z pamiątkami. Ostateczne funkcje w ramach usług uzupełniających będą zdefiniowane na etapie uszczegółowieni działalności przewidzianej w obiekcie. Na poziomach poszczególnyc kondygnacjach przewiduję się  tarasy wychodzące na południową stronę. Umożliwią one bezpośrednie uczestnictwo w działaniach odbywających się na dziedzińcu.
Muzeum Sztuki w Łodzi





JACEK RADZICKI
INFO